4 niewiarygodne ciekawostki o Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej

Bieszczady to kraina w południowo-wschodniej części Polski. Właściwie to należałoby powiedzieć, że jej część znajduje się w Polsce, a część po stronie Ukrainy. Warto jednak spojrzeć na ciekawostki, jakie związane są ze stroną Polską. Mogą one zachęcić do tego, aby odwiedzić ten niezwykle piękny region.

Nie tylko żubry w Puszczy Białowieskiej

  1. Na terenie Bieszczad znajduje się Puszcza Białowieska. Jest ona miejscem zamieszkania drugiego, największego stada żubrów w Polsce. Szacuje się, że mieszka ich tam ok. 280. Nie ma jednak szans na to, aby spotkać je podczas spaceru w tym miejscu. Aczkolwiek, nigdy nie można tracić na to nadziei.
  2. Dzisiaj Bieszczady nie są już tak gęsto zaludnione, jak kiedyś. Jadąc przez ten region, często ma się do czynienia ze środowiskiem naturalnym w jego najlepszej postaci. Przed II wojną światową jednak tak nie było. Wtedy to właśnie mieszkała tam zdecydowana większa ilość osób.
  3. Na terenie Bieszczad znajduje się najciemniejsze miejsce w Europie. Mowa tu dokładnie o największym w Polsce…parku ciemnego nieba. Uwaga! Jest to miejsce chronione! W bezchmurną noc, na niebie widać aż 7000 gwiazd w jednym momencie. Widok jest niesamowity. Miejsce to zaliczane jest do jednych z najciemniejszych miejsc, jakie można znaleźć w Europie.
  4. Czy widziałeś w lesie misia? Wers z rymowanki dla przedszkolaków idealnie pasuje do tego regionu. Bowiem to właśnie na terenie Bieszczad znaleźć można największą populację niedźwiedzia brunatnego. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej nie poszukiwać tego zwierzaka specjalnie. Dlatego odradza się wchodzenie na szlaki turystyczne, po zmroku.