Tego nie wiedziałeś o woj. podkarpackim! – 4 ciekawostki

Województwo podkarpackie to – jak sama nazwa wskazuje – region znajdujący się blisko Karpat. Czyli takie przedgórze. Dobry teren dla osób, które nie mają doświadczenia w chodzeniu po górach, ale jednak coś z wysokości chciałyby zobaczyć. Co warto wiedzieć o tym województwie?

Ciekawe i zajmujące informacje na temat Podkarpacia

  1. Na Podkarpaciu znaleźć można dwie rzeki (tzn. jest ich zdecydowanie więcej, ale te dwie zasługują na uwagę): Strwiąż i Mszanka. One to są dopływami rzeki Dniestr. A jak wiadomo to ona sama wpływa do Morza Czarnego. Jaki z tego wniosek? Woda z Podkarpacia przebywa całkiem długą trasę, zanim znajdzie się w większym zbiorniku.
  2. W województwie Podkarpackim znaleźć można zaporę w Solinie. Jest to najwyższa konstrukcja tego typu, w Polsce. Warto wspomnieć o samej Solinie – jest to to najbardziej pojemny sztuczny akwen w naszym kraju. Aczkolwiek, pod względem powierzchni – Solina nie jest zbyt duża. Są zdecydowanie większe jeziora od niej.
  3. Czym są proziaki? Gdyby takie pytanie zadać miejscowym, od razu będą oni wiedzieli, że trzeba udać się do kuchni. Są to bowiem charakterystyczne placki, jakie powiązane są z tym właśnie regionem. Piecze się je na sodzie. Stąd też wzięła się nazwa. Proza oznacza bowiem sodę.
  4. Z Podkarpaciem związanych jest kilka znanych osobistości. Mowa tutaj m.in. o Marii Konopnickiej. Mieszkała ona w Żarnowcu, w dworku, który otrzymała w prezencie od narodu. Jan Potocki związany był z rodu, który był właścicielem zamku w Łańcucie. Nie można również zapomnieć o Aleksandrze Fredro. Był on właścicielem zamku Kamieniec w Odrzykoniu, który stał się inspiracją do napisania „Zemsty”.

One thought on “Tego nie wiedziałeś o woj. podkarpackim! – 4 ciekawostki

Dodaj komentarz